Celostátní finále INFORMACE
Logo Europasecura
Soutěž Europasecura.cz

Podrobné informace o Celostátním finále

Celostátní finále soutěže EuropaSecura je organizováno v úzké spolupráci s Ministerstvem obrany ČR a příslušníky a příslušnicemi Armády ČR na vojenské základně v Brdech. Soutěžící budou plnit během pěti dní nejrůznější úkoly v terénu i na složitých jednáních jako diplomaté členských zemí EU/NATO a řešit neklidnou situaci ve fiktivním státě Dorménie. Námět diplomatické mise bude prostupovat všemi aktivitami v průběhu týdne. Účastníci si odnesou unikátní zkušenosti a zážitky a nejlepší tým vyhraje zájezd do Bruselu.

„Když jsme se dozvěděli, že se budeme účastnit celostátního kola, moc jsme nevěděli co čekat. Představovali jsme si 5 dní strávených v jednací místnosti diskutováním a představa to nebyla zrovna lákavá. Nicméně po absolvování tohoto kola, můžu říct, že jsme se nemohli mýlit více. Zažili jsme neskutečně zajímavých pět dní, plných zajímavých přednášek, ukázek a cvičení.“


Průběh Celostátního finále:

Celostátní finále probíhá formou pětidenního intenzivního workshopu, který kombinuje diplomatické simulace a praktické úkoly pod vedením organizačního týmu složeného z členů Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, Ministerstva obrany ČR a Armády ČR. Organizátoři hodnotí především zapojení do programu a spolupráci v týmu a s ostatními účastníky. Program je přizpůsoben možnostem studentek a studentů středních škol. Finalisté se dostanou do nevšedních podmínek a situací a otestují mimo jiné i svou psychickou zdatnost a schopnost práce v týmu. Kombinace různých úkolů a aktivit je přidanou hodnotou soutěže a finalisté si odnesou řadu nových poznatků a silných zážitků. Unikátní finále v Brdech je vyvrcholením celé soutěže a nejlepší tým vyhraje studijní cestu do Bruselu.

Termín konání: 10. - 14. června 2024

Strava, doprava a ubytování:

Ubytování zajišťuje Ministerstvo obrany a Armáda ČR na vojenské základně v Brdech. Strava bude k dispozici 3x denně a účastníci mají přístup k pitné vodě. Veškeré náklady spojené s ubytováním a stravou jsou pokryté organizátory a partnery soutěže. Finalisté díky tomu nemají  s účastí v soutěži spojeny žádné náklady.

V rámci celostátního finále si každý tým si zajistí dopravu DO a Z Prahy (Hlavní nádraží). Následná doprava na vojenskou základnu a zpět do Prahy je přímo zajištěna organizátory. Díky partnerům je možné náklady na cestu z/do Prahy v plné výši zpětně proplatit. Je nutné uchovat originály jízdenek.

Program:

  • diplomatická simulace – týmy hájí pozice svých vlád při vyjednávání o kontroverzních otázkách;
  • praktické workshopy s Armádou ČR;
  • survival – přežití ve ztížených podmínkách fiktivního státu Dormenistán, zmítaného konfliktem, přechod neznámého území, zkoušky a dovednosti;
  • národní večer – vtipná prezentace jednotlivých států libovolnou formou - např. divadlo, pantomima, vtipy, hudba, kostýmy, tanec atd.;
  • další individuální i kolektivní soutěže a hry.

Tipy pro Celostátní finále:

  • Nastudovat veškeré materiály zaslané organizátory (pozice určené země, kterou tým reprezentuje, pravidla jednání, seznam věcí s sebou a další). Bude se vám to hodit. 
  • Zjistit si více informací o zemi, kterou tým reprezentuje.

Často kladené otázky k Celostátnímu finále:

Potřebujeme speciální vybavení?

Na finále je potřeba mít vhodné oblečení a obuv pro pohyb v přírodě, především kvalitní outdoorové boty. Stan mít nemusíte, ale musíte mít karimatku a spacák. Další informace k výbavě budeme zasílat před konáním finále.

Je možné si vybrat členskou zemi, kterou budeme zastupovat? 

Není. Země jsou přiřazovány týmům náhodně. Během diplomatických simulací nezáleží na velikosti a síle vaší země, ale na vašich diplomatických schopnostech a nalézání kompromisních řešení.

Je nutné si něco připravit dopředu před odjezdem na celostátní finále? 

Ano, ale veškeré důležité pokyny dostanou postupující týmy po skončení krajských kol tak, aby všichni soutěžící měli na přípravu stejný čas. Nezjišťujte si žádné informace od minulých účastníků, jelikož si sami zkazíte zážitky z unikátního celostátního finále, nebo se budete připravovat na jiné aktivity, než na ty, které vás čekají.